Bir Sürü Haberim Var. Bir Sürü!

Bir sürü haberim var. Bir sürü! Hangisinden nasıl başlayacağımı bilmiyorum, o yüzden art arda sıralayacağım. Nasıl denk gelirse artık.

Haziran ayında YKY’deki editörüm Filiz Özdem’den harika bir telefon aldım. Gökyüzüne Düşen Kız’ın 2. baskı yapacağını, üstelik bu sene Final Okulları’nda okuma listelerine gireceğini söyledi. Okul yazarın da etkinlikler için gelmesini istiyordu. Bir anda kendi küçük kitap turnem olmuştu.

Gökyüzüne Düşen Kız 2. baskısını Temmuz ayında yaptı. Dolayısıyla eğer arayıp da bulamıyorduysanız (bir süredir bulmak zorlaşmıştı) şimdii tam sırası. Final Okulları’ndaki etkinliklerle ilgili ayrıntılarsa daha yeni yeni kesinleşti. Şimdilik 3 etkinliğin tarihi belli:

30 Ekim – İstanbul Florya

6 Nisan – Batman

6 Nisan – Diyarbakır

Tüm bu deneyim içinde kendimi en garip hissettiğim an oldu galiba. Yıllarca sevdiğim, takip ettiğim yazarların hangi tarihte nerede olduklarını haber vermelerini gördükten sonra kendimi denklemin diğer yanında bulmak ilginç.

Asıl fenalık şu tabii, 30 Ekim’e hiçbir şey kalmadı ve benim ne konuşacağım, ne yapacağım konusunda en ufak bir fikrim yok. Neil Gaiman ‘İyi Sanat Yapın’ başlıklı metninde ‘birinin foyamı ortaya çıkaracağından, Heey bu adam bunları kafasından uyduruyor, diyeceğinden emindim’ diyor. Ben de öyle hissediyorum. Zeki bir çocuk çıkacak ve konuşmanın ortasında yaptığım şeyin uyduruk olduğunu söyleyecek. Her şey o an bitecek…

Neyse, kabuslarım bana kalsın. Verilecek haberlere odaklanalım. Yakında Final Okulları’ndakine benzer bir etkinliği Ankara’da da yapmak için kolları sıvadık. Ayrıntılar kesinleştikçe buradan paylaşacağım.

Bu vesileyle de böyle etkinliklere son derece açık olduğumu söylemiş olayım. Eğer okulunuzda, kütüphanenizde, kafenizde, parkınızda bir etkinlik düzenlemek isterseniz sitedeki formu kullanabilirsiniz. Çok mutlu olurum.

En büyük haberi en sona bırakıyorum, o yüzden bir süre daha kafanızı şişireceğim.

Sitenin değiştiğini farkedeceksiniz. Yenilikler yeni bir görünümü de hakediyor diye düşündüm. Hem eski hali ilk kitabımın çıkacağını vurguluyordu. Bu şekilde daha yerli yerinde ve oturmuş olduğuna inanıyorum. ‘Hakkında’ sayfası başta olmak üzere orada burada küçük değişiklikler farkedebilirsiniz. Gezinin.

Yakında yeni şeyler eklemeyi de planlıyorum. Tam istediğim gibi olmasa da daha çok yazmaya ve haberdar etmeye başladım. Yenilikler, yeni haberler var, bunlar için sitede yeni bölümler, yeni sayfalar açmam da gerekiyor. Gözünüz burada olsun.

Yeni bir çocuk kitabı yazmaya başladım. Gökyüzüne Düşen Kız kitapları bittikten sonra uzun süre çocuk edebiyatına elimi sürmem, uzak dururum diye düşünüyordum, yanılmışım. Henüz serinin tamamı bitmeden başka bir çocuk kitabına başladım.

Bu sefer ‘ilk-okuma kitabı’ diye de tanımlanan bir kitap peşindeyim. Okumayı yeni öğrenmiş, kendi başına kitap okuma alışkanlığını yeni kazanan çocuklar için bir kitap. Daha kısa; ama daha karanlık. Yine ayrıntı vermiyorum;  ama tüm hikayeyi özetleyecek küçük bir kısmı paylaşıyorum:

Kırmızı kurdele bağlı altın sarısı kutuyu almak için dolabı açtı.

Dolap boştu. Hediye yoktu.

Koridorun sonundaki kapıdan sesler geliyordu.

Yazarken çok eğleniyorum. Okumanın da bir o kadar eğlenceli olacağını  umarım.

Bu sonbaharın en önemlisi benim için Glass. Daha önce de bahsetmiştim. Kırmızı Saçlı Kız müzik kariyerine böyle bir projeyle devam ediyor. İlk single’ı için çektiğimiz klip yayımlandı. Single 3 Ekim’de çıktı.

Buradan SoundCloud adresine, buradan da www.glassishere.com’a, yani kendi sitesine gidebilirsiniz. Twitter’da @glassinthepark, instagramda @radiocircus olarak bulabilirsiniz.

Aralık’ta albüm çıkacak ve Aralık’a kadar verdiğim tüm bu adresler güzel müzikle dolup taşacak. Deneyin, takip edin. Pişman olmayacaksınız.

Ve son olarak… 25 Mayıs 2013’ten beri vermek istiyorum bu haberi; ancak kesinleşene kadar beklemek istedim. Gökyüzüne Düşen Kız’ın devamı, ikinci kitap 2015’te, yine Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkacak.

Artık adını da paylaşabilirim: Yeryüzünden Gelen Adam

Reklam

Yazar: Orçun CAN

I write and read and shoot and watch - in reverse order.. // Yazıyorum, okuyorum, çekiyorum, izliyorum.. ama ters sırayla..

One thought on “Bir Sürü Haberim Var. Bir Sürü!”

  1. Ülkedeki eksik bir yeri dolduruyorsun.. devam et lütfen.. medyadaki iç karartıcı haber ve programların yerine çocuklar kitap okusun ve hayal dünyasını genişletsin.. “hayali edilemeyen hiç bir şey gerçekleşmez”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: